E-Arşiv Fatura Nedir?

E-Arşiv fatura, e-fatura sistemine dahil olmayan şirketler veya son kullanıcılara elektronik ortamda fatura gönderilmesini sağlayan elektronik fatura türüdür.

- E-Arşiv faturalar yalnızca GİB Portal üzerinden kesilebilir herhangi bir entegratör firma ile çalışılamaz.

- Bu sistemde eczane kestiği faturaları kendisi saklamak zorundadır. Her faturanın 10 yıl boyunca saklanma zorunluluğu vardır.

- Kesilen faturanın alıcısı vergi mükellefi ise ve fatura KDV dahil 5000 TL'yi aşıyorsa, faturanın E-Arşiv Fatura olarak GİB'ten kesilmesi zorunludur.

- Kesilen faturanın alıcısı vergi mükellefi değilse ve fatura KDV dahil 30000 TL'yi aşıyorsa, faturanın E-Arşiv Fatura olarak GİB'ten kesilmesi zorunludur.

- Eczane 5000/30000 TL altı faturalar için kağıt fatura kesebilir. Dilerse onlarıda E-Arşiv Fatura olarak düzenleyebilir.

Detaylar İçin Tıklayınız


E-Fatura Nedir?

Yeni bir belge türü olmayan ve kağıt fatura ile aynı hukuki niteliğe sahip olan e-Fatura, kısaca “faturaların internet ortamında gönderilip- alınması” olarak açıklanabilir.

- Bu sistemde eczane E-Fatura mükellefi sayılır ve bir entegratör firma ile çalışmak zorundadır. Faturalar entegratör firmalar tarafından saklanmaktadır.

- Eczane tüm faturalarını E-Fatura olarak kesmek zorundadır. Kağıt fatura kesemez. Kendisine gelen ve kendisinin kestiği her fatura için 1 kontör harcar.


BEK EBilgi Teknoloji

Bize Ulaşın

Çamlıca Mahallesi Kavakdere Caddesi No: 150/A  –  Nilüfer / BURSA
Mail : info@ebilgi.com.tr   Tel : 0 (850) 532 49 63